Committees

Per the Bylaws, the Faculty Senate has seven standing committees and a number of subordinate committees answering to them.

Executive Committee

  • Tony Elmendorf (Senate Chair)
  • Libbie Pelter (Vice-Chair)
  • Rita Brusca-Vega, Faculty Affairs
  • LaVada Taylor, Curriculum
  • Colin Fewer, General Education and Assessment
  • Kim Scipes, Educational Policy
  • Gayla Domke, Nominations and Awards
  • Tony Sindone, Student Affairs
  • Staci Trekles (Senate Secretary, without vote)
  • Jerry Holt (Parliamentarian, without vote)

Agenda Committee

  • Tony Elmendorf (Senate Chair)
  • Staci Trekles (Senate Secretary)
  • Libbie Pelter (Vice Chair)

Nominations, Elections, and Awards Committee

  • A. Alavizadeh
  • G. Domke (Chair)
  • A. Mitra

Curriculum Committee

  • L. Taylor (chair)
  • C.-C. Chen
  • F. Vauleon
  • J. Dorman
  • P. Stompor
  • M. Roller
  • C. Gillotti

Educational Policy Committee

  • R. Cherry
  • J. Davis
  • C. DeLeon
  • R. Evans
  • R. Kramer
  • M. Mascha
  • K. Scipes (chair)
  • X. Wang
  • H. Zhao

Subordinate Committee: Honors College

  • A. Rengsdorf, CES (co-chair)
  • J. Davis (Ed. Policy, co-chair)
  • Y. Lee, COT
  • R. Clapp-Smith (COB)
  • D. Nalbone (CHESS)
  • A. Schooley (CON)
  • K. Vasilko (student rep)
  • E. Hillier (student rep)
  • M. Lynn (ex-officio)

Faculty Affairs Committee

  • R. Brusca-Vega (chair)
  • M. Connolly
  • M. Curia
  • O. Farook
  • C. Morrow
  • D. Nikolovski
  • N. Parashar
  • V. Quinn
  • G. Schultz

Subordinate Committee: Budget

  • G. Schultz (chair)
  • A. Sindone
  • F. Wang
  • M. Choudhury
  • V. Divabhkaktuni

Subordinate Committee: Faculty Development

  • R. Stanic (chair)
  • G. Aryal
  • A. Warren
  • A. Schooley
  • B. Kafle

General Education and Assessment Committee

  • X. Yang
  • W. He
  • D. Kozel (chair)
  • L. Gielda
  • J. Rogers
  • W. Yu

Subordinate Committee: First-Year Experience and New Student Orientation

  • H. Abramowitz
  • G. Casanova
  • G. Domke
  • K. Donah
  • J. Dorman
  • A. Vickers
  • C. Ragan
  • J. Rogers (gen ed liaison)
  • N. Jackson

Subordinate Committee: Transfer Credit Steering

  • C. Moredich
  • C. Morrow
  • M. Roller
  • S. Yang
  • D. Kozel (gen ed liaison)

Subordinate Committee: Experiential Learning

  • L. Pelter
  • H. Fielding
  • V. Quinn
  • K. Kincaid
  • R. Clapp-Smith

Student Affairs Committee

  • R. Calix
  • K. Kincaid
  • R. Merkovsky
  • M. Mick
  • M. Pelter
  • S. Rezak
  • A. Sindone (chair)
  • D. Wilbur
  • Joy Colwell (Vice Chancellor for Enrollment Management & Student Affairs, without vote)
  • James Schooley (Student Government Representative)

Subordinate Committee: Athletic Policies

  • S. Rezak (student affairs rep)

Subordinate Committee: Grade Appeals

  • R. Merkovsky (chair)
  • K. Kincaid
  • F. Colucci
  • P. McGrath
  • G. Casanova
  • C. Ragan
  • H. Stokar
  • C. Crisan
  • D. Frazier
  • P. Keegan
  • S. White
  • D. Francoeur-Schmidt
  • D. Majumdar
  • S. Zinaich
  • R. Teruelle
  • J. Holt
  • M. Pelter